Tutaj jesteś

Kwota brutto – ile to netto i co właściwie oznaczają te pojęcia?

7 maja, 2024 Finanse Kwota brutto ile to netto

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego twoje wynagrodzenie na papierze różni się od tego, co faktycznie otrzymujesz na konto bankowe? Rozważałeś czy kwota na rękę to netto czy brutto? A może w ogóle nie wiesz co oznacza brutto i netto? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Dowiesz się co to jest netto i brutto, a także poznasz odpowiedź na kluczowe pytanie: ‘kwota brutto – ile to netto?’. Zapraszamy do lektury!

Co oznacza brutto? – odpowiadamy!

Co oznacza brutto? Kiedy słyszysz o kwocie „brutto”, zazwyczaj odnosi się to do całkowitej ceny lub wartości danego produktu lub usługi, zanim zostaną nałożone jakiekolwiek podatki, opłaty czy dodatkowe koszty. Przykładem kwoty brutto jest całkowite wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje przed potrąceniem jakichkolwiek podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne. A zatem kwota brutto jest sumą, którą nabywca zobowiązuje się zapłacić, włącznie ze wszystkimi potencjalnymi podatkami, składkami i innymi obciążeniami finansowymi.

A co to jest netto?

Co to jest netto? Jest to kwota, którą nabywca zapłaci za produkt lub usługę, już po odjęciu wszelkich podatków, opłat i dodatkowych kosztów od kwoty brutto. Innymi słowy, jest to ilość pieniędzy, którą wykonawca czy sprzedawca faktycznie otrzymuje – np. na swoje konto bankowe. Od kwoty netto zostały już odprowadzane wszystkie podatki, składki i tym podobne i są to pieniądze.

Kwota na rękę to netto czy brutto?

Wiesz już co oznacza brutto i co to jest netto. Aby w pełni zrozumieć ich istotę pozostaje odpowiedzieć na pytanie: “kwota na rękę to netto czy brutto?”. Tak zwana “kwota na rękę” oznacza nic innego jak ilość pieniędzy, które dany np. pracownik faktycznie otrzymuje (w dzisiejszych czasach najczęściej na swoje prywatne konto bankowe). A zatem, jeżeli kwota “na rękę” to pieniądze, które otrzymuje faktyczny wykonawca jakiegoś zlecenia, oznacza to, że muszą być od nich już odliczone podatki, składki itp. Można zatem łatwo wywnioskować, że kwota na rękę to kwota netto – z odliczonymi już wszelkimi podatkami i innymi obciążeniami.

Kwota brutto – ile to netto?

Pytanie “kwota brutto – ile to netto?” nie posiada jednoznacznej odpowiedzi. Spowodowane jest to różnicami między poszczególnymi rodzajami podatków i składek. Chociażby w Polsce można się spotkać z takimi jak:

  • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – jego wysokość jest jednym z czynników decydujących o różnicy między zarobkami brutto i netto, a zależy od wielkości dochodu osiągniętego przez osobę w danym roku podatkowym (osoba, która zarobiła więcej może zapłacić wyższy podatek PIT).
  • Składka na ubezpieczenia społeczne – jej wysokość to jeden z czynników decydujących o różnicy między zarobkami netto a brutto. W Polsce jest to obowiązkowa składka i złożona jest z 4 różnych składek: emerytalnej, rentowej, chorobowej oraz wypadkowej. Jej wysokość różni się w zależności od chociażby rodzaju wykonywanej działalności.
  • Podatek VAT – to oczywiście podatek od towarów i usług (ang. value-added tax – podatek od wartości dodanej, stąd skrót VAT). Jest to jeden z czynników decydujących o różnicy między ceną brutto a netto towarów i usług. Płacą go konsumenci nabywający te dobra i usługi. W Polsce stawki VAT są bardzo różne i wynoszą chociażby 5%, 8% czy 23% w zależności od rodzaju towaru lub usługi.
  • Składka zdrowotna – to kolejny z czynników wpływających na różnicę między zarobkami brutto a netto. Jest to składka, która służy finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej.

To tylko kilka przykładów różnych podatków i składek, którymi obciążona może zostać kwota brutto, zanim stanie się kwotą netto. Ich wysokość i występowanie zależy od wielu różnych czynników. Na przykład jeżeli płacisz za chleb 20 zł, to jest to kwota brutto – w praktyce sprzedawca otrzymał jedynie 95% tej kwoty, a pozostałe 5% (w tym przypadku 1zł) zostanie odprowadzone do Urzędu Skarbowego). Jednak jeżeli za tą samą kwotę brutto kupisz zabawkę, to sprzedawca otrzyma jedynie 77% z zapłaconych 20zł – a zatem kwota netto wyniesie jedynie 15,40zł! Pozostałe pieniądze zostanie odprowadzona jako VAT. Sprawa robi się jeszcze bardziej skomplikowana przy obliczaniu różnicy między kwotami brutto i netto w przypadku wynagrodzeń. Wziąć pod uwagę trzeba tam różne rodzaje składek. Niektóre z nich płaci się np. tylko w przypadku umowy o pracę, wysokość niektórych może być różna w zależności od zawodu, który wykonujesz itp. Nie można zatem jednoznacznie ustanowić przelicznika kwoty brutto na netto. Jednak nie martw się! Istnieją liczne narzędzia online oraz aplikacje, które pomogą Ci w szybkim i dokładnym obliczeniu zarówno kwoty netto, jak i brutto.

Podsumowanie

W zrozumieniu różnicy między kwotą brutto a netto leży klucz do efektywnego zarządzania finansami osobistymi. Pamiętaj co oznacza brutto – jest to kwota przed odjęciem podatków i składek. Nie zapomnij też co to jest netto – czyli kwota, którą faktycznie otrzymuje np. pracownik za swoją pracę. Warto też pamiętać, że to kwota netto jest odpowiedzią na pytanie: ‘kwota na rękę to netto czy brutto?’. Niestety z powodu różnic w stosowaniu i wysokościach różnorakich podatków i składek nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “Kwota brutto – ile to netto?”. Jednak istnieje wiele internetowych kalkulatorów i aplikacji, które pomogą Ci obliczyć zarówno kwotę netto z brutto, jak i na odwrót. Wykorzystaj te informacje, aby świadomie zarządzać swoimi finansami i podejmować mądre decyzje zakupowe i zawodowe.

Redakcja netsales.pl

Poznaj zespół ekspertów NetSales.pl! Nasza redakcja składa się z doświadczonych specjalistów w dziedzinach biznesu, marketingu, finansów oraz rozwoju osobistego. Dzielimy się praktycznymi poradami, które pomogą Ci osiągnąć sukces w świecie nowoczesnego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?